Uniformní knoflíky
Homepage > Buttons and facts > Interesting things > Button U.S. Army - knoflík nejenom k zapínání…
Producers of buttons Interesting things Related items

Button U.S. Army - knoflík nejenom k zapínání…

Button U.S. Army - knoflík nejenom k zapínání…

Americký armádní knoflík jako úkryt


Největšími specialisty
na miniaturizaci potřeb pro své agenty, piloty, průzkumníky a různé zpravodajce, byli vždy jednoznačně Britové. A bylo jedno, zda se jednalo o období „mírové“, či válečné. Odborníci na slovo vzatí, byli schopni vtěsnat a tím také před nepovolanými zraky ukrýt, všemožné pomůcky a potřeby nezbytné k plnění důležitých úkolů.

Tak se ukrývaly nejenom fotoaparáty, vymýšlely schránky na mikrofilmy,  a miniaturizovaly zbraně, ale zejména ve válečném období se hledalo místo na ukrytí i takového předmětu, jako je kompas.
Knoflík US armády s kompasem
Knoflík US armády s kompasem
Knoflík US armády s kompasem
US uniforma
Ten byl nepostradatelným pomocníkem všech průzkumníků, letců, či námořníků na nepřátelském území, nebo vítaná pomoc v případě nouze. Jak jsem se již zmiňoval, největšími specialisty byli sice Britové, ale samozřejmě zdaleka ne jedinými. O tyto pokusy bezpečně ukrýt takový předmět jako je kompas se pokusili i američtí odborníci, pro potřeby US armády, Navy (námořnictva), ale i United States Marine Corps (námořní pěchoty).

Podařilo se, i když zámořské provedení není tak jemné a propracované jako britské. Zmenšili a následně uložili kompas do naprosto běžného předmětu denní potřeby, do amerického armádního knoflíku! Kompas je přístupný zadní odklápěcí částí s ouškem, přední strana zůstala v originálním provedení a netknutá. Odhalení takového úkrytu, bylo zřejmě velmi nesnadné.

Uvedený knoflík lze zakoupit na jedné zámořské aukci za "pouhých" 399,99$.
Zpracováno dle zahraničních pramenů.
Hlavní menu
History of the collection | Buttons exchange | Buttons and uniforms | Buttons and facts | Buttons in detail | Buttons and books | | Contact me |
Novinky
Více novinek
Ivo Tomáš - sběratel a badatel v oblasti uniformních knoflíků, Hradec Králové, Česká republika, E-mail.: info@uniform-buttons.com
Presentation for mobile / Classical presentation
highslide