Uniform buttons
Čeština
Vyhledávání
Newsletter
Newsletter
Subscribe to our newsletter
Tisá / Tyssa
Livrejové knoflíky Lva Skrbenského
Knoflíky vyprávějí - článek pro časopis Receptář
Rakousko - Uhersko (1867 - 1918)
Homepage / Buttons and facts / Interesting things / Button U.S. Army - knoflík nejenom k zapínání…

Button U.S. Army - knoflík nejenom k zapínání…

Button U.S. Army - knoflík nejenom k zapínání…

Americký armádní knoflík jako úkryt


Největšími specialisty
na miniaturizaci potřeb pro své agenty, piloty, průzkumníky a různé zpravodajce, byli vždy jednoznačně Britové. A bylo jedno, zda se jednalo o období „mírové“, či válečné. Odborníci na slovo vzatí, byli schopni vtěsnat a tím také před nepovolanými zraky ukrýt, všemožné pomůcky a potřeby nezbytné k plnění důležitých úkolů.

Tak se ukrývaly nejenom fotoaparáty, vymýšlely schránky na mikrofilmy,  a miniaturizovaly zbraně, ale zejména ve válečném období se hledalo místo na ukrytí i takového předmětu, jako je kompas.
Knoflík US armády s kompasem
Knoflík US armády s kompasem
Knoflík US armády s kompasem
US uniforma
Ten byl nepostradatelným pomocníkem všech průzkumníků, letců, či námořníků na nepřátelském území, nebo vítaná pomoc v případě nouze. Jak jsem se již zmiňoval, největšími specialisty byli sice Britové, ale samozřejmě zdaleka ne jedinými. O tyto pokusy bezpečně ukrýt takový předmět jako je kompas se pokusili i američtí odborníci, pro potřeby US armády, Navy (námořnictva), ale i United States Marine Corps (námořní pěchoty).

Podařilo se, i když zámořské provedení není tak jemné a propracované jako britské. Zmenšili a následně uložili kompas do naprosto běžného předmětu denní potřeby, do amerického armádního knoflíku! Kompas je přístupný zadní odklápěcí částí s ouškem, přední strana zůstala v originálním provedení a netknutá. Odhalení takového úkrytu, bylo zřejmě velmi nesnadné.

Uvedený knoflík lze zakoupit na jedné zámořské aukci za "pouhých" 399,99$.
Zpracováno dle zahraničních pramenů.
Uniformní kniflíky Animato

I would like to dedicate this website to my father, who founded the collection in 1974 and also to my mother for her great patience with us both collectors, she had to care for...

highslide