Uniform buttons
Čeština
Vyhledávání
Newsletter
Newsletter
Subscribe to our newsletter
Tisá / Tyssa
Livrejové knoflíky Lva Skrbenského
Knoflíky vyprávějí - článek pro časopis Receptář
Rakousko - Uhersko (1867 - 1918)

de Castellane

de Castellane
de Castellane

Boniface Castellane - řečený Boni de Castellane,

celým jménem Marie Ernest Paul Boniface, hrabě Castellane - Novejean (*14.2.1867 Paříž, †20.10.1932 Paříž).
Společně s Robertem de Montesquiou, byl jednou z vůdčích osobností tzv. „Belle Epoque“. Během života se stal uznávaným francouzským politikem, označovaným jako velkoměstský elegán a král módy.

Velkou změnu v životě mu přineslo manželství s američankou Annou Gould, dcerou krále železnic, které mělo ohromný ohlas ve Spojených státech a způsobilo záplavu komentářů ve Francii. Tento svazek byl vnímán také jako symbol - spojení francouzského erbu a amerického bohatství. Boni tak mohl konečně realizovat své sny. V rychlém sledu koupil zámek Marais, obnovil rozvaliny Grignan a především postavil slavnou Palais Rose.
de Castellane
de Castellane - talíř s rodovým erbem
V průběhu skvostné recepce, se mu dokonce podařilo smířit i evropské panovníky, Eduarda VII a Alfonse XIII.
V letech 1898 - 1910 měl jako činný politik i své křeslo ve sněmovně.
Nic netrvá věčně a ani Boni nebyl vyjímkou. Štěstěna ho opustila ve chvíli, kdy jeho manželka Anna Gould zažádala o rozvod. (Ta se zanedlouho opět vdala a její vyvolený byl Boniho bratranec vévoda Talleyrand.)

Z Boniho de Castellane se poměrně rychle stala lidská troska. Byl napadán věřiteli a tak se konečně musel ve svém devětatřicátém roce života učit pracovat. Stal se novinářem a obchodníkem se starožitnostmi. To vše však opět s elegancí sobě vlastní, kterou pouze přizpůsobil nové situaci. V letech 1924 - 925 vydal Boni de Castellane ve dvou svazcích své vzpomínky - Jak jsem objevil Ameriku a Umění být chudý.
Boniface Castellane
Boniface Castellane
Palais Rose
Palais Rose
Palais Rose, luxusní budovu na 50 Avenue Foch, nechal Boni de Castellane postavit v roce 1896 architektem Paulem Ernestem Sansonem (1836 - 1918), z důvodu svého sňatku s bohatou americkou nevěstou Annou Gould.

Stavba zdobená růžovým mramorem připomínala Grand Trianon a jeho centrální schodiště bylo inspirováno schodištěm velvyslanců ve Versailles.

Přepychové hostiny pořádající se na počátku 20. století, ohromovaly celou Paříž. V letech 1940 - 1944, byl palác obsazený německým generálem Stulpnagelem a v roce 1949 sovětskou delegací na konferenci čtyř vítězných mocností.

Roku 1968 byl již dávno neobývaný palác v takovém stavu, že se rodina Castellane rozhodla uvolnit pozemek pro výstavbu moderního bytového domu.

Erb, fotografie de Castellane a Palais Rose použity z en.wikipedia.org
archiv novinek
Uniformní kniflíky Animato

I would like to dedicate this website to my father, who founded the collection in 1974 and also to my mother for her great patience with us both collectors, she had to care for...

highslide